Svaz paraglidingu se snaží zajistit pilotům v ČR co nejlepší podmínky pro volné létání i pro rozvoj české reprezentace v paraglidingu. (zdroj z 2.3.2020)

Na základě mezinárodního rankingu WPRS je k 1.1. určena “reprezentace” pro další rok. Najít ucelená pravidla na stránkách svazu není snadné, ale lze se o to pokusit: http://svazpg.cz/prelety-cross-country/reprezentace

Výhody reprezentace

 • Přednostní přihlašování na závody České ligy paraglidingu (10 míst dle žebříčku)
 • Finanční podpora z MŠMT (nejde utratit jinak než na reprezentaci)
  • Snížené startovné o 80% na závody České ligy paraglidingu
  • Podpora na ostatní FAI2 závody dle aktuální dotace a atraktivity závodu (historicky 2-35 tisíc Kč/závod)
  • Podpora vybavením (0-60 tis. Kč) v závislosti na umístění v žebříčku a dotaci. Vybavení historicky zůstávalo reprezentantovi
  • Podpora svazovým oblečením pro účastníky MS/ME
  • zaplacená FAI karta svazem

Povinnosti reprezentanta

 • Účast na MČR
 • Uvedení LAA ČR mezi sponzory

Polo-oficiální rozdělení a odlišnosti

11.-20. širší reprezentace
Mají částečnou podporu na FAI2 závody (10000 Kč/rok). Není hrazena FAI karta (v 2020)

1.-10. užší reprezentace
Mají plnou podporu na FAI2 závody, navíc mohou příležitostně dostat vybavení v hodnotě do 20 tisíc Kč

1.- 3 (4, 5, 6, ?). účastníci MS/ME, bývá zahrnut také nejlepší pilot druhého pohlaví v žebříčku
Zvýšená podpora na dodatečné vybavení a svazové oblečení pro účast na FAI1 závodech

Jak se dostat do reprezentace

Jak funguje zisk bodů ze závodu

Každý závod má dle reálné startovní listiny určený Participant Quality (Pq), což je klíčový parametr pro maximální počet bodů ze závodu. Závody, kterým nepřeje počasí, nebo je tam malý počet účastníků mohou být dále bodově snížené. Naopak závody s vysokým počtem pilotů mohou být bodově lehce zvýhodněné.

Pq je zjednodušeně počet bodů v žebříčku účastníků vs. počet bodů v žebříčku těch nejlepších. Počítá se pouze pro počet pilotů v první polovině závodního pole (vs. stejný počet nejlepších v žebříčku).
Příklad: 80 pilotů v závodu, prvních 40 pilotů na startovní listině má každý 100 bodů, prvních 40 pilotů v žebříčku má každý 200 bodů, Pq je (zjednodušeně) 50 bodů. Jelikož je 80 pilotů, 50*1,2 = 60 bodů pokud se odlétá minimální počet tasků a splní minimální počet bodů pro vítěze.

Dle umístění pilota získá pilot body.

V praxi to znamená, že za výhru na české lize získá obvykle pilot méně bodů, než za 40. místo na Paragliding World Cup. Jinými slovy, nezáleží na bodové ztrátě na vítěze, jen na umístění a kvalitě soupeřů.

Do žebříčku se počítají 4 nejlepší závody. Nicméně časově se body snižují a po dvou letech již mají všechny prakticky nulovou hodnotu (snižování je zastaveno do odvolání kvůli COVID pandemii).

Pro reálnou šanci je třeba získat alespoň 2 slušné výsledky za rok (cca 75% maximálních bodů), ideálně samozřejmě 4 výsledky každý rok (99%).

Detailní pravidla

Značky: