Show last authors
1
2
3 {{success}}
4 Pro zvýšení šance na zachycení pomůže porozumění chování termiky u terénu a mentální připravenost.
5 {{/success}}
6
7 {{toc/}}
8
9 = Předpoklady =
10
11 Dobré dovednosti ovládání křídla (starty, točení)
12
13 Znalost termiky, cyklů kumulů a průběhu dne
14
15 Mentální připravenost
16
17 == Tipy pro start ==
18
19 * Vyhodnotit mraky v okolí, hlavně ty nad/u startu a plánovaným směrem letu.
20 * Udělat si mentální otisk mraků po zbytku trasy (je tam inverze, modro, malé kumuly, velké kumuly, deka...). Cca jednou za hodinu si ověřit vývoj (zlepšuje či zhoršuje se?)
21 * Rozhodnout se nad detailnějším plánem začátku trasy (např. na Krupce za/nad hřebenem vs. na úpatí vs. rovinami)
22 * Sledovat ostatní piloty. Pokud všichni vyčkávají navzdory zřejmým projevům termiky, nebát se startovat první
23 * Být ve frontě na start vpředu, případně umět odstartovat z květáku z boku startu v mezidobí přípravy pilotů uprostřed
24 * Pokud se všichni snaží vehementně pilotovi na startu pomáhat, mají o podmínkách ve vzduchu pochybnosti. Znovu vyhodnotit projevy a případná rizika
25 * Při startu v závětří a větších kumulech se mrak nad startem bude nasouvat před kopec a zastiňovat termická místa. Kdo neodstartuje do prvního intervalu, nemusí si zalétat vůbec, nebo až pozdě večer
26
27 == Tipy pro zachycení (nejen po startu) ==
28
29 * Pokud se jeden pilot už zvedá, není většinou důvod vyčkávat
30 * Stoupáky hledat ideálně na návětrné a zároveň nasvícené straně. Pokud je to v rozporu, rizika závětří a možnost termiky vyhodnotit a nebát se si pro stoupák dojít. Návětrná strana bývá bezpečnější volba.
31 * V případě výskytu bublinek u kopce v místě výskytu prozkoumat prostor víc před kopcem.
32 * V případě silnějšího větru hledat gajbly s nahromaděným větším množstvím bublin.
33 * V případě startu do závětří si uvědomit opačný snos stoupáků a nehledat je u kopce za každou cenu.
34 * Sledovat piloty v okolí, pilot co najde nejsilnější stoupák v okolí nesmí pozorování uniknout, a po jedné jeho otočce se za ním vydat.
35 * První stoupáky se vyplatí obvykle dotáčet až do základny a první část letu zbytečně nespěchat. Jeden zásek stojí mnohem více času než pár minut při dotáčení
36
37 == Pravidla bezpečného provozu ==
38
39 Při svižném větru (>5ms) si definovat průměrnou rychlost stoupání, kdy se vyplatí točit a je ještě jistotu návratu před kopec (s ohledem na křídlo které letím). Stoupání 2 ms a více je na výkonnějších křídlech obvykle dostatečné i v silném větru.
40
41
42 = Teorie =
43
44 Na startu je potřeba porozumět psychologii davového chování. To lze pozorovat např. v autobuse/vlaku/letadle, kdy v momentě kdy si první člověk stoupne aby se připravil k výstupu, většina ostatních vystupujících si stoupne také. V praxi to znamená, že když většina pilotů vyčkává, budou ostatní také vyčkávat i když jsou přesvědčeni, že by to už šlo. Jakmile se první odhodlá připravit se na start, začnou se připravovat i další váhající a vznikne obvykle rychle fronta. Pro časný start je třeba se od tohoto chování vědomě oprostit.
45
46 Při startu ve slabém větru je vítrpytel viditelně ovlivněn blízkostí stoupáku. Může proto měnit směr a je důležité si uvědomit, že to je normální chování, ač pokurzíci začínají nahlas vyslovovat zaklínadlo "rotor". Zkušený pilot klidně do "rotoru" odstartuje, protože stoupák je zrovna před startem (pokud pytel visí, a najednou se napne směrem od kopce).
47
48
49 = Jak trénovat =
50
51 * na menším kopci zkusit odstartovat do intervalu a toplandovat. V případě vyhnívky se vrátit zase na kopec
52 * prozkoumám různá místa u startu, kde se trhají stoupáky. Zkouším žebra vs. gajbly, zkoušet závětrnou stranu vs. návětrou.
53 * sledovat snos stoupáků a vyhodnocovat předpověď fizzy vs. sticky days
54 * mám-li dotočeno, mohu zkusit lovit stoupáky před kopcem a prokousávat se rovinami. V případě neúspěchu se lze obvykle po větru bezpečně vrátit.
55
56 = Užitečné zdroje =
57
58