Volba helmy

Důležité parametry: typ, hmotnost, certifikace, s/bez plexi

Každá helma by měla dobře sedět na hlavě, jít snadno rozepnout jednou rukou, mít nízkou hmotnost a dobrou ochranu pro pád na zadní a boční část hlavy. Pád vpřed není běžný, vyjma nepovedených startů. Certifikace je vyžadována obvykle pouze na závodech a i na nejvyšší úrovni jsou uznávány jsou všechny běžné.

Typ: Integrální / Otevřená

Nejvíce vášní vzbuzují diskuze o typu helmy.

Otevřená vs. Integrální vs. Integrální s visorem

Supair PILOT helmet | Dark BlueCharly No Limit White (without visor)image-20210507162551-1.jpeg

Zastánci integrální varianty dávají jako příklad obvykle nepovedené starty, kdy chránič zabránil kontaktu obličeje se zemí v rychlosti. Při ostatních fázích letu je celoobličejová ochrana sporná, v rozborech nehod se zranění v 2015-2020 nevyskytuje ani jednou. V historii se prý vyskytly případy, kdy některé stromy a jejich větve mohly způsobit při zavětvení zranění v obličeji.
Výhodou je v zimě vyšší tepelný komfort (hlavě s plexi), a ochrana brady/zubů především při startech.
Nevýhodou je vyšší hmotnost, více místa v batohu, horší pro lidi co zvrací, vyšší cena, v létě se člověk na startu víc potí.

Zastánci otevřené varianty zmiňují jako
výhody nižší hmotnost, tj. menší riziko zranění krční páteře, lepší přehled, lepší cit a sluch pro vítr, který je varuje před turbulencemi. V neposlední řadě méně místa v batohu.
Nevýhody jsou: slabší ochrana při startech, např. na navijáku nebo v nevhodných podmínkách; nižší teplený komfort v chladných dnech

Certifikace

Předpis LAA vyžaduje přilbu, již nedefinuje, zda-li má mít certifikaci a jakou. Z hlediska testování jsou jako vhodné považované přilby na lyžování, snowboarding či čistě letecké sporty

Jednotlivé certifikace jsou doporučené již FAI: N966 (letecké sporty), EN1077 A & B, ASTM2040 a SNELL rs98 (zimní sporty)

Hmotnost

Nižší hmotnost přilby je nejen pohodlná pro výšlapy, ale i při letu. Z toho důvodu nejsou příliš vhodné přilby vážící přes 800-900 g, navzdory vyšší odolnosti vůči narazům.

Plexi

Výhodou plexi je ochrana proti větru, zimě a UV záření. Mnoho pilotů volí bílé plexi a bere si pod to sluneční brýle. Nevýhodou je, že zabránit poškrábání je při běžném užívání obtížné, a v integrální přilbě s plexi bývá podstatně hůř slyšet.

Příklady

Plusmax Air – univerzální přilba certifikovaná na lyžařské i letecké sporty. Často rebrandované pod jinou značkou (Ozone, Gin). Jedna z mála má variantu s odnímatelným chráničem brady.

Charly, Icaro, Supair – osvědčení výrobci paraglingových přileb.

Predator – kdo hledá nejlepší výsledky testů, má vítěze

 

Značky: