Povinné pojištění

K legálnímu létání je třeba zákonné pojištění odpovědnosti. Říká se tomu také povinné ručení, a v zásadě to je pojištění proti škodám, které pilot někomu způsobí (většinou) při nepovedeném přistání. Existuje defacto jedná rozumná varianta, a to pojištění od LAA.

Cena ČR: 150 Kč/rok
Cena Evropa: 1500 Kč/rok
Cena Svět (mimo Kolumbie a pár dalších, již méně letových zemí): 3600 Kč/rok
Uniqa: nabízí jako připojištění k cestovnímu pojištění (tj. mimo ČR) i na paragliding, cena cca 800 Kč/týden

Cestovní pojištění

Pilotům se výrazně doporučuje zaplatit si při létání v zahraničí také pojištění cestovní, které plně pokryje náklady na transport do nemocnice a případné ošetření. Z pojistek je použitelných jen pár.

LAA ČR/ČSOB: prověřená svazová pojistka, pouze celoroční
ČHS/Uniqa (Český Horolezecký Svaz): krytím trochu lepší pojistka než LAA, možnost rozšířit na Svět jen na pár dní. Jediná pojistka (volitelně) na delší cesty než 30/45 dní v kuse.
Uniqa: použitelná pojistka, umožňuje denní pojištění
Alive/Uniqa: nejlevnější pojištění, neprověřené a již těžko získatelné. Dříve pro držitele ISIC a členy některých svazů (aerobic, autoklub, FAČR apod.)

Nejčastější mýty:

Alpenverien: paragliding již ve výlukách
AXA: paragliding jen jako pasažér a bez soutěží
Povinné zdravotní pojištění a EU: V EU máme nárok na stejnou péči jako místní obyvatelé i bez cestovního pojištění, nicméně je dobré si uvědomit, že mnoho zemí má povinnou spoluúčast, a záchranná akce krytá být nemusí a závisí na zemi (např. Slovinsko ji má zdarma, Rakousko 60-120 tis.)

Většina pojišťoven má paragliding jako nepojistitelný ve výlukách, případně má ve výlukách soutěže (a pokud přihlašuje pilot lety do xcontestu, v historii se tím také oháněly). AXA chápe definici paraglidingu pouze jako pasažéra, což není z podmínek úplně zřejmé.

Obchodníci často vyloženě lžou (nebo nemají povědomí) a nedá se na ně spolehnout!

Značky: