Show last authors
1 * rozpočet, přesnost, věci po přistání
2
3 **Volba přistávačky**
4
5 * Vždy mít záložní plán, kde přistát a kam na 200 % doletím. Oprostí to od rozhodování v panice. V nejhorším si vzpomenout na základní kurz, strom je přítel.
6 * V bezpečné výšce (150-300 m AGL) zjistit směr a sílu větru u země pomocí rychlosti na GPS (směr, ze kterého mám nejnižší rychlost vůči zemi).
7 //Přístroje často určují směr větru na základě snosu posledního stoupáku, to může být někdy od reality v místě přistání odlišné. Validovat~://
8 ** Větrný rukáv
9 ** Jak přistává pilot přede mnou (a zda neudělá parakotoul)
10 ** Ptáci sedí i přistávají vždy proti větru (Termika, str. 263)
11 ** Kouř/zvířený prach v okolí
12 * Pokud je vidět větrný rukáv či jiné viditelné projevy větru u země, validovat si s daty z přístroje.
13 * Priorita je bezpečnost, lepší je z přistání dlouhá chůze, než krátké plazení.
14 ** Pokud je v ohradě jedna kráva, je to nejspíš býk. To nemusí být dobré.
15 ** Odkvetlá řepka = rozedřený nohy a hodina vymotávání (z větší výšky vypadá stejně jako některé obilí).
16 ** Omrknout ze vzduchu včas výšku plotu a únikové cesty z oplocených ploch
17 ** Koukat na sloupy (vrhají stín) a vždy předpokládat ze sloupu drát (i když nevidím další sloupy)
18 ** Sloupy u zástavby = riziko drátů mezi sloupem a zástavbou
19 ** Ideální je posekaná louka se střední či kratší trávou, kvůli balení.
20
21 **Rozpočet**
22
23 * Zvolit vhodné místo pro rozpočet. Ideální je vykracovat se na závětrné straně přistávačky, pokud tam není nějaká vysoká překážka.
24 * Zvolit si přesný bod přistání, a vykracovat se osmičkami tak, aby byl vůči pilotovi stále pod stejným úhlem. V závislosti na síle větru, u nulového -20°, u silného -30 až -50°, u velmi silného -50 až -80°.
25
26 **Finále**
27
28 * Na ideálním místě bez překážek se posledních 5-10 výškových metrů otočit proti větru a už letět rovně až do doteku se zemí.
29 * Vysednout si ze sedačky.
30 * Mírně stáhnout řidičky (20%). Povolením můžu dolet trochu prodloužit, dalším přitažením zkrátit.
31 * Cca 1,5 m nad zemí (to už lze skočit) začnu plynule stahovat řidičky. Tím se dočasně transformuje rychlost ve vztlak, a snížím opadání. Stáhnu-li brzdy příliš rychle, začnu na chvíli stoupat. Toho se snažit vyvarovat.
32 * Těsně před dotykem se zemí by mělo být křídlo plně zabrzděno.
33 * Po dotyku se zemí udělat ještě pár kroků, aby křídlo spadlo za mě.
34 * Vzít hned křídlo do květáku a jít na kraj. Jinak mě někdo další může přistát na hlavě (a taky platí zákon přistání kam nechci).
35
36 **Rozdíly v silném větru**
37
38 * U extrémně silného větru počítat s možností couvání, vybírat si u rozpočtu naopak návětrnou stranu přistávačky, tj. mít prostor za sebou volný.
39 * Pozor na to, že přístroj nerozlišuje směr rychlosti a při couvání ukazuje stejné číslo jako při pohybu dopředu. (Např. Flyskyhy u couvání zobrazuje červenou šipku.)
40 * Nejčastější chyba je za větrného počasí 360 zatáčka nízko nad zemí s následným driftem za nějakou překážku. Osmičkovat!
41 * Křídlo obecně moc nebrzdit, pokud tedy není potřeba couvat. I při došlapu na zem brzdit co nejméně.
42 * Po dosednutí je třeba křídlo buď ihned zrušit (je-li prostor), nebo ihned zcela odbrzdit (a pokusit se přesunout na vhodnější místo).
43 * Křídlo na zemi oběhnout po obvodu daném délkou šňůr tak, aby vítr foukal ze strany. Pak jde snadno a bezpečně vzít do květáku.
44
45 **Bezpečnost**
46
47 * Při finálním stahování řidiček už je nepovolit. Povolení vyvolá "delfína ve fázi zanoření", a setkání se zemí je obvykle tvrdé.
48 * V nouzové situaci je "menší" riziko zranění při přistání rovně (kompresní zlomenina páteře, zlomená noha, ruka, kotník). Přistání v zatáčce má vyšší riziko zlomené pánve nebo opravdu ošklivě zlomenou páteří.
49 * Častá příčina nehod je přetažení vrchlíku při přistání po větru, jelikož má pilot pocit vysoké rychlosti vůči zemi, ale pro přetažení je klíčová rychlost vůči vzduchu.
50 * V termické části dne se budou z dobré přistávačky trhat termické bubliny, a narušovat rozpočet oběma směry. Mít rezervu dopředu i dozadu. Taky být připraven zabránit kolapsu, a chytat předstřely. Při couvnutí křídla za sebe je třeba povolit brzdy, jinak hrozí odtržení proudnic kvůli změně úhlu náběhu.
51
52