31 základy
Předpoklady
Je nezbytné umět odstartovat ve zvolený čas (20 Start)
Je vhodné umět rychleji zatočit (pilotní dovednosti)
Je fajn umět toplanding
Tipy pro start
- Sledovat délku intervalů, pokud jsou kratší než minutu, vyplatí se spíš počkat
- Nestartovat, dokud nemám pečlivě udělanou pětibodovou kontrolu
- Pokud to nevypadá, že budu do dvou minut startovat a není už místo pro dalšího pilota, je slušnost zeptat se pilotů ve frontě, zda je mám pustit (obvykle si rádi počkají, a není "dusno")
- Smířit se mentálně s tím, že na malém kopci není snadné se zachytit, uvolnit se a akceptovat potenciální neúspěch jako součást hry
- Startovat, když vidím indikaci stoupáku blízko startu (jiný pilot se zvedá, rozvlněné listí, velcí ptáci krouží, vlaštovky/poštolky loví hmyz ve stoupáku, fléry v předpolí náhle změní směr, stoupá sláma či prach od kombajnu)
- Startovat, když vítr najednou zesílí (termický vítr), platí hlavně u sticky days
- Startovat, když celou dobu fouká a najednou to lehne (stoupák před startem blokuje vítr), platí hlavně u fizzy days
Tipy pro zachycení
- zlaté pravidlo: dokud to pípá, točit!
- Stoupák je většinou silnější na své návětrné straně, tj. dál před kopcem.
- nastavit si na přístroji "zisk výšky v aktuálním stoupáku". Pokud vario nepípá souvisle, kontrolovat zda výška neubývá, a v takovém případě se podívat po lepší možnosti.
- pokud je variu 0, vzduch kolem již stoupá. Silnější stoupák často je poblíž, nebo za chvíli přijde. Vydrž na místě, pokud není zřejmá lepší možnost, často i za cenu pomalého ztrácení výšky
- slabší stoupáky - zkusit najít místo stoupání na větší ploše a točit ploché a širší zatáčky
- silnější stoupáky (2+ ms ve vrcholu) - nebát se je utáhnout v jadérku a položit křídlo na ucho. Náběžka se nesmí začít sklápět do spirály (doporučeno umět: rychlé zatáčky, negativky a spiral dive)
- nevěšet hlavu, čím níže, tím těžší je se zvednout. Pokud den vypadá stále dobře, stojí za námahu se dostat znovu na start, a zkusit to ještě jednou
- dobrá přistávačka je zároveň dobré místo pro tvorbu stoupáků, když to nejde u kopce, často se vyplatí přiletět nad přistávačku s vyšší výškou
- když všichni okolo ztrácí výšku a lze bezpečně přistát na startu, pokusím se o to (viz. termická pauza)
Bezpečnostní tipy
Při svižném větru (>5ms) nelétám za hranu kopce. Výše často fouká silněji, zpět proti větru se spousta začátečníků neprosadí ani na plném speedu a u vrcholu hřebene navíc potkám venturiho efekt. Je to velmi častá příčina nehod, v lepším případě adrenalinových zážitků. Létání za kopcem přenechat těm na výkonnějších křídlech (high EN-B a výš)
Do stoupáku k ostatním pilotům se připojuji po tečně (tj. letím už od začátku, jako bych chtěl stoupák těsně minout, a připojil se stejným směrem jako točí druhý pilot). Pokud to neudělám, točící piloti se mohou vystrašit a mohou stoupák raději opustit.
V případě strachu z ostatních pilotů létát po vněším okraji gagglu, možnost úniku pomůže se otrkat.
Jak se připojovat bezpečně a efektivně:
Svahující pilot má v ČR před kroužícím přednost (mohl by být vytlačen do svahu), ale kde přesně končí hranice svahování a začíná točení není jasná, takže poblíž kopce jsem vždy obezřetný a držím se pravidla "moudřejší ustoupí".
Užitečné zdroje
Start do intervalu a zachycení: doplnit
Kde hledat první (a další) stoupák u kopce (termika+svahování): https://youtu.be/_wPvxD_SHj4
Zachycení v praxi (termika+svahování): https://youtu.be/4NSBbG3Zx-U